Volkswagen ќе ја гради новата фабрика во Турција, а не во Бугарија

Германскиот производител на автомобили Volkswagen избрал да изгради нов погон во Турција, а не во Бугарија, пишува Reuters, цитирајќи го германското издание Automobilwoche.

Одлуката беше донесена на состанокот на Надзорниот одбор вчера. Новата фабрика, која ќе значи инвестиција од 1,3 милијарди евра, ќе биде во Измир.

Компанијата можеби ја донесе одлуката делумно поради ветувањето на Анкара за поголема финансиска поддршка. Катар, која има 17% акции во групацијата, исто така е заинтересирана да ја „преземе“ инвестицијата на своја територија.

На крајот на јуни оваа година. Германскиот бизнис-магазин Ханделсблат објави дека Фолксваген донесе прелиминарна одлука според која фабриката ќе биде во Турција. Весникот наведе дека покрај бурната политичка ситуација во Турција, Анкара е подготвена да обезбеди “сума во милиони евра” за изградба на фабриката – нешто што ниедна од претходните земји-кандидатки не можат да си го дозволат.

И покрај тешката политичка ситуација во Турција, VW може добро да се потпре на политичката поддршка. Според Handelsblatt, премиерот на Долна Саксонија, која е втор најголем поединечен акционер во kompanijata, како и Берлин, би ја поддржале најголемата поединечна инвестиција на Германија во Турција. Затоа, одлуката на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган да се повлече и јавно да не коментира за ова прашање, помага.

Според најновите информации во новата фабрика ќе бидат произведени модели на Volkswagen Passat, најверојатно Škoda Superb, која ја користи истата платформа. Седан моделот е исклучително популарен во Турција и е широко користен од страна на државната администрација.

error: Content is protected !!