Бесими: Ќе продаваме државен имот, јавниот долг не треба да се зголеми

На првиот ден од расправата за Предлог-буџетот за 2021 година министерот за финансии Фатмир Бесими, пред комисијата одговарајќи на реплика

Прочитај повеќе

Заев најави нов закон за данок на имот: Tрипати повисок данок за втор стан, куќа, дуќан ……

Премиерот Зоран Заев во интервју за Дојче Веле, најави дека трипати повисок данок на имот ќе плаќаат сопствениците за недвижнини

Прочитај повеќе

Пендаровски: Владата ако процени може да ги земе сите приватни ресурси

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски во интервју изјави дека Владата ако процени може привремено да ги национализира приватните ресурси

Прочитај повеќе

Тасева од „Транспаренси Интернешнл- Македонија“: Извлекувани се пари од банките за да се слеваат на сметки на имоти на приватни лица

Слаѓана Тасева од „Транспаренси Интернешнл- Македонија“, во изјава за ТВ Алфа во врска со стечајот на „Еуростандард банка“, порачува дека

Прочитај повеќе

До 100.000 евра ќе дава Бизнис Акцелераторот УКИМ на брзорастечки старт ап компании со развиен продукт

До 100.000 евра финансиска поддршка ќе дава Бизнис Акцелераторот УКИМ на брзорастечки старт ап компании со развиен продукт и ќе

Прочитај повеќе

Виенскиот институт со црни прогнози за македонскиот БДП

Виенскиот институт за меѓународни економски студии (WIIW) ја влоши прогнозата за македонскиот БДП во 2020 година, со тоа што од

Прочитај повеќе

Заев: Со приватизацијата државните компании ќе работат европски

Постапките за приватизација или за јавно-приватно партнерство во претпријатијата кои се во државна сопственост, според премиерот Зоран Заев треба да

Прочитај повеќе

Сингапур преку новата виза која има високи критериуми ќе ги привлекува врвните технолошки таленти од целиот свет

Сингапур ги отвара вратите за врвните талент од светот, преку програма која треба првично да привлече 500 луѓе кои веќе

Прочитај повеќе

Заев: Поддржувам легализација на марихуаната, а угостителите ќе можат да опслужуваат конзумирање на марихуана

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција порача дека освен декриминализација, лично поддржува и легализација на употребата на марихуана. -Сакам да

Прочитај повеќе
error: Content is protected !!