Македонија преговара да увезе работници од Пакистан, Иран, Ирак и од Авганистан?

Завчера од вицепремиерот Фатмир Битиќи стигна веста дека „годинава еднаш засекогаш ќе ја отвориме табу-темата дали во нашата држава може

Прочитај повеќе

Поради масовното иселување, Владата размислува за увоз на работна сила од странство

На последниот спроведен попис се покажа дека Македонија има 200.000 помалку жители, главна причина иселувањето, највеќе се иселуваат високо образованите

Прочитај повеќе

Усвоен рекордeн Буџет од 5,26 милијарди евра за 2023 година со висок буџетски дефицит од 4,6%

Собранието на Македонија денеска го усвои Дополнетиот предлог буџет за 2023 година. Согласно усвоениот предлог Буџетот за 2023 година изнесува

Прочитај повеќе

Ковачевски за ТВ 24: Од нова година ново зголемување на цената на струјата

Во јануари, според генералниот директор на ЕСМ Васко Ковачевски, се очекува ново поскапување на струјата. – Веќе е сигурно дека

Прочитај повеќе

Гувернерот на централната банка на Германија: Во есен рекордна инфлација, највисока во последните 70 години

Стапката на инфлација во Германија би можела да достигне двоцифрена вредност во есенските месеци, изјави Јоаким Нагел гувернерот на централната

Прочитај повеќе

Според Државниот завод за статистика просечната нето плата по вработен во јуни изнесува 31.869 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во јуни годинава изнесува 31.869 денари и во однос на јуни лани е зголемена

Прочитај повеќе

Во Македонија се краде струја во вредност од 100 милиони евра годишно, најмногу во Арачиново, Грчец, Сарај …

Околу 5% од испорачана електричната енергија се користи неовластено, односно се краде. Тоа се се околу 300.000 мегаватчасови. Ако се

Прочитај повеќе

Според Goldman Sachs доаѓаат уште потешки денови за тие што користат нафтени деривати

Цените на суровата нафта ќе треба да се зголемат на уште повисоко ниво за да се балансираат понудата и побарувачката

Прочитај повеќе
error: Content is protected !!