Газпром:Резервите на гас во подземните складишта во Европа и Украина се на историски минимум

Резервите на гас во подземните складишта во Европа и Украина се на историски минимум, соопшти рускиот производител на гас „Газпром“.

Прочитај повеќе

Ковачевски не ја исклучува можноста за времено преземање (национализирање) на компаниите во Скопје кои се задолжени да обезбедат топлинска енергија

Министерството за финансии обезбеди поволен кредит од 8 милиони евра со кои БЕГ може да набави гас за парно греење

Прочитај повеќе

ССК:Eфективната стапка на придонеси на бруто плата во Македонија е 33 %, додека за споредба во Бугарија 19%, a во Хрватска 17%

-Зголемувањето на минималната плата ќе влијае на намалување на мотивацијата на вработените кои досега биле попродуктивни, бидејќи голем број од

Прочитај повеќе

Владата донесе одлука за утврдување статус на стратешки инвестициски проекти за соларни електрани во Пехчево и Карбинци

Владата на денешната 125. седница донесе одлука за утврдување статус на стратешки инвестициски проект на фотонапонска електрана со јачина од

Прочитај повеќе

Во хрватските супермаркети на Конзум со криптовалути ќе може да се плаќа

Од денеска хрватски Конзум им овозможува на клиентите да плаќаат со криптовалути во својата онлајн продавница, што го прави првиот

Прочитај повеќе

Тесла се откажа од 1 милијадарда евра субвенциja а Елон Мaск побара укинување на сите субвенции

Компанијата „Тесла“ во пeтокот го повлече барањето за државни субвенции за изградба на фабрика за батерии во околината на Берлин,

Прочитај повеќе

Стопанската комора е во фаза на регистрација на сопствена компанија за трговија со електрична енергија

Извршниот директор на Стопанската комора на Македонија, Антони Пешев најави дека Стопанската комора е во фаза на регистрација на сопствена

Прочитај повеќе

ССК со остра реакција до Филипче: Правото на вакцинација која не е задолжителна, е лично право на избор

Сојузот на стопански комори, ССК, е против мерка да се воведе задолжителна вакцинација и за компаниите од приватниот сектор. Исто

Прочитај повеќе

Пет години „Костал Македонија“ каде бројот на вработени надмина 1000 луѓе

Претставници на Амбасадата на Германија, предводени од заменик-амбасадорот Ото Граф беа во посета на производствените капацитети на „Костал Македонија“ во

Прочитај повеќе
error: Content is protected !!