Уапсен русинот кој преку Bitcoin испрал најмалку 4 милијарди долари!

Русинот се сомничи дека е анонимецот кој стои позади платформата на една од најстарите криптовалути во светот и кој се оптужува дека преку неа испрал најмалку 4 милијарди долари е уапсен во Грција, објавија со средата извори во полицијата.

Полициските претставници го идентификуваа уапсениот како 38 годишниот Alexander Vinnik, уапсен после дојавата во малото крајбрежје на северот во Грција. САД за него издадоа потерница, а полицијата тврди дека ќе се бара и негова екстрадиција.

Два извори упатени во криптовалутата Bitcoin кој сакаа да останат анонимни тврдат дека Vinnik бил клучната личност позади таа платформа, која од вторник не работи поради “технички проблеми”

“Уапсениот е меѓународно баран “мозок” на криминалната организација”, соопшти грчката полиција.

“Од 2011 година тој ја водел криминалната организација која ја администрирала една од најважните интернет страни за електронски криминал во светот”(се мисли на Bitcoin exchange BTC) се додава во соопштениeто од полицијата.

Полицијата тврди како од 2011 година основањето преку Bitcoin платформата е испрано најмалку 4 милијарди долари!

Bitcoin беше првата дигитална валута која успешно ја искористи криптографијата за да трансакциите би биле сигурни и сокриени, правејќи да конвенционалната финансиска регулација да биде тешка речиси невозможна.

Апсењето на Alexander Vinnik е последното од низата американски операции против руските сајбер криминалци во Европа. Американското министерство за правосудство, минатата недела го угаси црниот интернет пазар AlphaBay.

error: Content is protected !!