Македонија ќе се задолжи за 125 милиони евра од Светска банка – заемот е одобрен денеска

Светска банка со заем од 125 милиони евра ќе и помогне на државава да ја зајакне одржливоста на јавните финансии

Прочитај повеќе

ЕУ се жали: Најмногу фалсификувани алкохолни пијалаци доаѓаат од Македонија

Царинските служби во Европската Унија спречиле влез на фалсификувани и опасни производи на европскиот пазар во вредност од 740 милиони

Прочитај повеќе

Македонија 55 милиони евра, а Србија 1,9 милијарди евра странски директни инвестиции во првата половина од 2019

Во првата половина од годинава во Македонија влегле само 55,6 милиони евра странски директни инвестиции, што е најслабо прво полугодие

Прочитај повеќе

На повидок нова „трговска војна“: Косово забрани увоз на компири и мед од Македонија

Косово забрани увоз на компири и мед од земјава. Оваа одлука на властите од Приштина следи како контрамерка на македонската

Прочитај повеќе

Раст на извозот од 14,1% и 11,2% кај увозот за периодот јануари – јуни 2019 година

Вкупната вредност на извозот на стоки од Република Македонија, во периодот јануари – јуни 2019 година, изнесува 194.235.989.000 денари и

Прочитај повеќе

Mакедонските медиуми лани оствариле загуба од 96 милиони денари

Финансиските резултати од работењето на јавниот радиодифузен сервис и на комерцијалните телевизии и радија за минатата година покажуваат дека македонските

Прочитај повеќе

Косово се закани дека ќе воведе царини за Македонија

Во дебатата за ефектите од 100-процентното зголемување на царините за Србија и Босна, која ја организираше институтот Риинвест, косовскиот министер

Прочитај повеќе

Димитров: Македонија предвреме ја уништи индустријата – не можеме да се споредуваме со држави кои имаат хај тек индустрија

На трибината на Ротари клубот за перспективите на економијата во пресрет на ЕУ, бизнисмените упатија серија критики кон економската политика,

Прочитај повеќе

Македонија ќе увезува работна сила од странство?

Македонија се соочува со огрoмен недостаток на работна рака поради се помасовното иселување и ниските плати, беше констатирано на средбата

Прочитај повеќе

Еден гигабајт мобилен интернет во Македонија e поскап отколку во Словенија

Користењето на еден гигабајт мобилен интернет во Индија чини само 23 евроценти, а во регионот најевтин е во Словенија. На

Прочитај повеќе
error: Content is protected !!