Околу 200.000 Хрвати се иселија по влезот во ЕУ, но сега имаат интерес од млади луѓе од Јужна Америка да се населат во Хрватска

Хрватска за само седум години, од 2013 година кога стана членка на ЕУ па до крајот на 2019 година, остана

Прочитај повеќе

Во хрватските супермаркети на Конзум со криптовалути ќе може да се плаќа

Од денеска хрватски Конзум им овозможува на клиентите да плаќаат со криптовалути во својата онлајн продавница, што го прави првиот

Прочитај повеќе

Хрватска контра САД: Нема да потпише заедничка декларација со САД насочена против кинескиот Хуавеј

На денешната средба со американскиот државен секретар, Мајк Помпео, во Дубровник, Хрвастка нема да потпише заедничка декларација со САД за

Прочитај повеќе

Исповест на Хрватот кој заминал во Исланд, неверојатна приказна

Парламентарниот претставник Горан Алексиќ на својата Фејсбук странa сподели интересни забелешки на еден Хрват кој одлучил својот живот да го

Прочитај повеќе

Хрватски иноватор кој направи мини котел за ракија започнува со масовно производство

Пребарувајќи низ интернет какви се котли за ракија има, 62 годишниот, Стјепан Хршак од хрватскиот град Преграда, дошол до многу

Прочитај повеќе

Инвестициите во хрватските стартапи во 2016 година се поголеми за 37% во однос на претходната година

Трета година по ред Загрепскиот инкубатор за претприемништво (ZIP) собира информации од јавно објавените инвестиции во хрватските стартапи, а од

Прочитај повеќе
error: Content is protected !!