Гувернерот на централната банка на Германија: Во есен рекордна инфлација, највисока во последните 70 години

Стапката на инфлација во Германија би можела да достигне двоцифрена вредност во есенските месеци, изјави Јоаким Нагел гувернерот на централната

Прочитај повеќе

Преку лотарија германската амбасада ќе доделува термини за поднесување на барања за работни визи

Соопштението на германската амбасада ви го пренесуваме во целост. Ве молиме да обрнете внимание на тоа дека од февруари во

Прочитај повеќе

Економски институт Ифо: Германската економија може да се намали меѓу 5 и 20% оваа година

Деловната клима во Германија потона на најниско ниво од 2009 година, соопшти денеска економскиот институт Ифо, предвидувајќи остар пад на

Прочитај повеќе

Германија размислува да ги национализира фармацевтските компании!

Германскиот министер за економија, Питер Алтмајер изјави дека сака да им даде поддршка на фармацевтските компании кои за клучните реагенси

Прочитај повеќе

Германија ќе ,,го извлече подебелиот крај“ поради трговскиот договор на САД и Кина

Неодамна договорената привремена спогодба меѓу САД и Кина за стопирање на трговската војна ќе ја погоди тешко Германија, објави Институтот

Прочитај повеќе
error: Content is protected !!