Маск: Кинеската економија ќе стане два или три пати поголема од американската

Илон Маск Извршниот директор на „Tesla“ и SpaceX, прогнозира дека кинеската економија ќе биде барем дупло поголема од американската, што

Прочитај повеќе

Анѓушев до кинескиот амбасадор: Кинеските инвеститори се добредојдени во Македонија

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, го прими новоименуваниот амбасадор на Народна Република Кина, Н.Е. Жанг Зуо.

Прочитај повеќе

Кина го девалвираше јуанот и стави “рампа” за земјоделските производи од САД

Пекинг ја девалвираше својата валута на најниско ниво во последната деценија, и им нареди на државните компании да го прекинат

Прочитај повеќе

Кина ги укина даноците за софтвер и електроника за да ги стимулира тие индустрии

Кина ги намалува даноците на нови софтвери и електроника, во обид да ја поддржат таа индустрија, соопшти денеска Министерството за

Прочитај повеќе

Компанија од Кина ќе гради индустриски парк во близина на Белград

Српскиот министер за финансии Синиша Мали во Пекинг потпиша договор со кинеската компанија ЦРБЦ за изградба на индустрискиот парк во

Прочитај повеќе

Дали новата економска платформа ќе ги поврзе бизнисите на Македонија и Кина?

Поврзување на над 20.000 македонски компании со кинески инвеститори треба да овозможи новата економска платформа, проект што денеска, во рамки на 

Прочитај повеќе
error: Content is protected !!