Агенцијата за млади и спорт го призна електронскиот спорт (Е-спорт) за официјален спорт во Македонија

Агенцијата за млади и спорт го призна електронскиот спорт (Еспорт) за официјален спорт во државата. Директорот на АМС, Наумче Мојсоски,

Прочитај повеќе

Македонија на Балканската олимпијада по информатика освои златен медал!

На 28-тата Балканска Олимпијада по Информатика (БОИ 2021), која од 24-ти до 29-ти ноември се одржува во Шумен, Бугарија, македонските

Прочитај повеќе

Македонската Counter Strike репрезентација како шампион се враќа од Светското еспорт првенство кое се одржа во Израел

Македонската Counter Strike: Global Offensive репрезентација како шампион се враќа од Светското еспорт првенство кое се одржува во Израел. Тимот

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Со новиот иновативен кабел на Форд електричните автомобили ќе се полнат за само 5 минути

Форд и Универзитетот Пердју од САД успеале да направат нов тип на кабел за полнење кој е 4,6 пати побрз

Прочитај повеќе

Сефиданоски: Суперкомпјутерот на Nvidia ќе биде достапен за македонските истражувачи и научници

Анис Сефиданоски кој е декан на информатичкиот факултет на Европскиот универзитет, објави дека му пристигнал новиот суперкомпјутер на Nvidia, кој

Прочитај повеќе

Македонија по брзина на интернетот е последна на Балканот, а на 78 место во светот

Cable.co.uk е британска страница за телекомуникациски услуги, која ја рангира Македонија на 78 место во светот по брзина на интернет,

Прочитај повеќе

Кина ги укина даноците за софтвер и електроника за да ги стимулира тие индустрии

Кина ги намалува даноците на нови софтвери и електроника, во обид да ја поддржат таа индустрија, соопшти денеска Министерството за

Прочитај повеќе

Русија ќе го блокира Telegram, најбезбедната апликација за комуницирање

Руската влада започна правна постапка за блокирање на апликацијата Telegram во земјата. Рускиот медиумски регулатор Роскомнадзор бара блокирање бидејќи компанијата

Прочитај повеќе
error: Content is protected !!