Ковачевски за ТВ 24: Од нова година ново зголемување на цената на струјата

Во јануари, според генералниот директор на ЕСМ Васко Ковачевски, се очекува ново поскапување на струјата. – Веќе е сигурно дека

Прочитај повеќе

Во Македонија се краде струја во вредност од 100 милиони евра годишно, најмногу во Арачиново, Грчец, Сарај …

Околу 5% од испорачана електричната енергија се користи неовластено, односно се краде. Тоа се се околу 300.000 мегаватчасови. Ако се

Прочитај повеќе

Новогодишна честитка:Струјата од денеска поскапува за 9,48% плус укината дневна ефтина тарифа, а парното поскапува 14,05%

Цената на електричната енергија за домаќинствата од денеска е зголемена за 9,48 проценти и е укината дневната евтина тарифа. Но

Прочитај повеќе

Ќе плаќаме ли повисоки сметки за струја по Нова година? Државни електрани не дале понуда на тендерот на ЕВН Хоум

ЕСМ (Електрани на Северна Македонија) не дал понуда на тендерот на универзалниот снабдувач – ЕВН Хоум за малите потрошувачи и

Прочитај повеќе

Бектеши:Ги зголемуваме државните капацитети за производство на електрична енергија за да нема поскапување од 1 јануари

Министерот за економија Крешник Бектеши соопшти дека се интензивираат постапките за зголемување на државните капацитети за производство на електрична енергија.

Прочитај повеќе

Рамадани од МЕПСО:За еден месец МЕПСО ќе плати 15 милиони евра поради недозволеното преземање од европската мрежа

Куштрим Рамадани, генералниот директор на МЕПСО, во интервју за телевизија Телма открива дека Македонија се соочува со недостиг на електрична

Прочитај повеќе

Заев: Сакаме зелена енергија, епа ќе поскапува и цената на струјата

Во интервјуто за Утрински брифинг, премиерот Зоран Заев се осврна на неодамнешната посета на Шпанија, каде се сретна со шпанскиот

Прочитај повеќе

Заев нема да ја распушти Регулаторната комисија за енергетика – поскапувањето на струјата од 7,4% останува

Ниту новото парламентарно мнозинство нема да ја распушти Регулаторната комисија за енергетика, па така поскапувањето на електричната енергија за 7,4%

Прочитај повеќе
error: Content is protected !!