Битиќи: Македонија e на мапата на земји со најатрактивна средина за инвеститори

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи, денеска се обрати на настанот на првата трговска мисија на компании

Прочитај повеќе

Битиќи:Електричната енергија во иднина ќе биде поскапа затоа што ќе се произведува од обновливи извори

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, во емисијата „Утрински брифинг“ рече дека електричната енергија во иднина ќе биде поскапа затоа

Прочитај повеќе

Битиќи: Ќе се укине 71 царинска стапкa за суровини и репроматеријали кои се употребуваат во преработувачката индустрија

На денешната седница на Влада, на предлог на Министерството за економија, донесена е одлука за УКИНУВАЊЕ на увозните давачки –

Прочитај повеќе

Битиќи најави преструктуирање на претпријатијата во државна сопственост кои со години остваруваат загуби

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи најави преструктуирање на претпријатијата во државна сопственост посебно кај оние кои со години остваруваат

Прочитај повеќе

Вицепремиерот за економски прашања Битиќи: Јавната администрација ќе се намали за 20%

Јавната администрација ќе се намали за 20 проценти, најави вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи во интервју за емисијата Трилинг.

Прочитај повеќе

Вицепремиерот за економски прашања Битиќи: Неблагодарно е да целиме јавните пари да се делат по етничка основа

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи денеска истакна дека како Влада градат концепт на едно општество за сите и оти

Прочитај повеќе

Битиќи советникот на премиерот: Јавниот долг ќе се зголеми за 10% оваа година, а максимум 80 милиони евра можат да се скратат од буџетот

Министерската Нина Ангеловска молчи дали ќе има кратење од буџетот и за која сума доколку има кратење. И не открива

Прочитај повеќе

Битиќи од Комисијата за финансии на СДСМ: Се уште се анализира предлогот за намалување на платите во администрацијата

Предлогот за намалување на платите во администрацијата беше како дел од потребата во овие тешки времиња сите заедно да покажеме

Прочитај повеќе
error: Content is protected !!