Сѐ уште нема преговори за членство, но ЕУ ја стави Македонија на „сивата даночна листа” поради ТИРЗ-овите

Европската Унија ја стави Македонија на „сива листа” поради недоволно исполнување на даночните критериуми, во прашање се технолошко-индустриските развојни зони,

Прочитај повеќе

Западен Балкан останува без јасни шанси за полноправно членство во ЕУ, но од ЕУ ветуваат 30 милијарди eвра

Во среда на самитот ЕУ-Западен Балкан во Брдо, Словенија уште еднаш ќе биде потврдена заложбата на ЕУ за продолжување на

Прочитај повеќе

Шпанскиот премиер од ЕУ побара нов „Маршалов план“: Сега или никогаш

Шпанскиот премиер Педро Санчез ја повика ЕУ да воспостави нова верзија на „Маршаловиот план“, со цел да се стимулира заживување

Прочитај повеќе

ЕУ забрани извоз на медицинска опрема во Македонија и Западен Балкан!

Европската Комисија (ЕК) денеска информираше за амандманите на регулативата за авторизација на извоз на медицинска заштитна опрема од ЕУ кон

Прочитај повеќе
error: Content is protected !!