Србија во завршни преговoри со германски и јапонски производители на автомобили да изградат фабрики во Србија

Сериозни преговори се водат со неколку светски познати произведувачи на автомобиили. Најдалеку во преговорите е отидено со Мерцедес, потврдил за

Прочитај повеќе

Србија ги врати сите златни резерви дома – нема да ги чува во странски држави повеќе

Србија има повеќе од 37 тони златни резерви и целото злато е повлечено во земја, изјави денеска гувернерката на Народната

Прочитај повеќе

Србија е заинтересирана да учествува во изградба на нуклеарна централа

Србија е заинтересирана да учествува со 10-15 отсто од инвестицијата за изградбата на два нови блока во унгарската нуклеарна централа

Прочитај повеќе

Србија:Поради зголемување на просечните плати некои странски инвеститори си заминуваат, премиерката вели ќе дојдат други кои ќе даваат повисоки плати

Италијанската фабрика за чевли „Геокс“ има намера да го напушти Врање, но српската премиерка изјави дкеа ќе дојде инвестотиот кој

Прочитај повеќе

Во Србија започна да се произведува руската вакцина Спутник V

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) на својата веб-страница објави дека заедно со институтот Торлак го почнал производство на руската

Прочитај повеќе

Србија: Фриленсерите ќе основаат верска заедница за да не плаќаат данок?

Во Србија фриленсерите смислиле креативно решение како да одбегнат плаќање данок со тоа што ќе основаат верска заедница. Но за

Прочитај повеќе

Јапонска компанија започна со изградба на фабрика во Србија вредна 382 милиони евра!

Во Србија поточно во Инџија започна да се гради јапонската фабрика за автомобилски гуми Тојо Тајерс, инвестиција вредна 382 милиони

Прочитај повеќе

EK: Македонија со 0.2%, а Србија со 5% раст на БДП во првиот квартал од 2020 година

Македонската економија во првиот квартал од годината забележала незначителен раст од 0,2% и заедно со Албанија се на дното по

Прочитај повеќе
error: Content is protected !!